Bilgi ile Diri, İnanç ile İri Hizmet ile Aranan Biri'yiz.
Keneler

Özellikle son yıllarda ortaya çıkan ve zoonoz olan Kuş gribi, Domuz Gribi, Kırım Kongo Kanamalı Ateşi, Batı Nil virüsü gibi bulaşıcı hastalıklarla mücadelenin başarılı olabilmesi için bütün kontrol yöntemlerinin birleştirilerek uygulanması gerekmektedir. 

          Kırım Kongo Kanamalı Ateşi hastalığı taşıyıcısı olan keneler şehir merkezlerinde bulunmazlar. Taşıyıcı keneler kırsal yaşam alanlarında bulunurlar.  Bu nedenle özellikle küçükbaş ve büyükbaş hayvanlar ile hayvan barınaklarının kontrol ve korunma yöntemlerinde biri olan kimyasal mücadele yapılmalıdır.

Düzenli ilaçlama yapılan yerlerde kene sayısının azaldığı gözlenmiştir

          Son yıllarda ilimize sınır çevre illerde Hanta virüsü ve Tularemi vakalarının bildirilmesi kemirgen mücadelesinin önemini artırmıştır.  Ahır ve barınaklarda depolanan samanın fare dışkısı ile kontamine olması ve bunun insanlar tarafından inhale edilmesi ile Tularemi oluşmaktadır.

         Vektörler aracılığıyla geçen zoonotik hastalıklardan korunma ve kontrol amacı ile birçok uygulama gerçekleştirilmiş olmasına rağmen bazı küçük alanlar dışında hiçbir yerde tam bir eradikasyon gerçekleştirilememiştir. En etkili kontrol kimyasal mücadele yöntemleri ile sağlanabilmektedir

 Bu kimyasal mücadele;

-     Hayvanlarda,

-          Ahır ve barınaklarda,

-          Hayvan barınaklarına yakın yerlerde bulunan yerleşim alanlarında

-          Kemirici yuvalarda yapılmalıdır.